RSS Youtube Google+ Pinterest
Havas Worldwide / Co nowego? / Czy wolumen jest kluczem do sukcesu?

Czy wolumen jest kluczem do sukcesu?

Parę razy spotkałam się ostatnio z opinią, że dla branży public relations ważny jest “wolumen” (a musi to być dość ugruntowane przekonanie, bo także pojawia się w informacjach na stronie Kodeksu Współpracy z Blogerami z 2008 roku).

Można się zastanawiać, czy w mediach społecznościowych jest „wolumen”, czy go nie ma. Jedni powiedzą o 13 milionach aktywnych użytkowników Naszej-Klasy, inni o 100 milionowej społeczności Facebooka, jeszcze inni przytoczą badania na temat rosnącego zainteresowania mikroblogami w Polsce, czy liczby odwiedzających najpopularniejsze blogi.

Tylko czy “wolumen” jest najważniejszy? Istotą public relations była i jest komunikacja z liderami opinii. I choć Brian Solis przekonuje w swojej książce “Putting the Public Back in Public Relations”, że media społecznościowe ponownie dają PR możliwość rozmowy z „publicznością”, to w moim przekonaniu nadal najważniejsze będzie dotarcie do kluczowych osób, którzy mają zdolność zainteresowania swoimi poglądami i wyborami innych.

Liderzy opinii w mediach społecznościowych są i dla nich komunikacja powinna być prowadzona. I myślę tu zarówno o liderach znanych nam wcześniej (dziennikarze, politycy, celebrities), jak i nowych, stworzonych czy raczej odkrytych dzięki nowym kanałom komunikacji.

Rozważając o “wolumenie” i jego znaczeniu w public relations wraca mi przed oczy poniższy obraz:

75942382

Czy wymaga komentarza?

Oczywiście, że za opiniotwórczością idzie zasięg, ale sam zasięg nie wystarczy, aby skutecznie dotrzeć z informacją. Jeśli więc dziś ktoś mówi, że nie interesują go media społecznościowe ze względu na niszowość, to równie dobrze mógłby powiedzieć, że lekceważy najbardziej zaangażowanych i opiniotwórczych fanów jego marki. I jeszcze jedno. Media społecznościowe to ludzie, będący raz tu, raz tam – o takiej wielowymiarowości komunikacji też warto pamiętać.

Nie wszystko można zmierzyć i skwantyfikować. Sukces wielokrotnie rodzi się z przekonania i wiary, że wybrany kierunek działań jest słuszny.

AUTORZYTWITTER

Dziękujemy za dodanie adresu email!

Blog oraz biuro prasowe

Tylko Blog Tylko biuro prasowe